על 'חיפוי' - שימושיו וחשיבותו

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

על 'חיפוי' - שימושיו וחשיבותו

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 ינואר 2007,14:04

'חיפוי'

החיפוי הוא התערבות טכנית שלנו לכיסוי אדמה חשופה. מדובר בהעתקה מהטבע – שם האדמה האיכותית והדשנה ביותר נמצאת במקומות שאינם חשופים לגמרי לשמש חזקה בקיץ, או לגשם ושלג, בחורף, אלא מכוסה ומוגנת. שמש חזקה תבריח אורגניזמים לעומק האדמה ולמקומות פחות חמים ולחים.
גשם, שלג וברד, גם יבריחו את האורגניזמים וגם יכתשו את האדמה ויגרמו להפרדת מרכיבי השכבה העליונה של האדמה והפיכתה לאטומה ולא מחלחלת.

נוקטים בחיפוי, לכמה צרכים וע"י אמצעים שונים:

א. חיפוי קבוע - למניעת נביטה והצצה של עשבונים / דגניים ושאר צמחי בר בגינה. מיושם באמצעים שונים: 'יריעות פלריג' או 'פוליאטילן שחור' ועליהם 'חלוקי נחל', 'טוף', 'שברי רעפים', 'שבבי עץ' ועוד.
חיפוי מסוג זה, מונע אור מזרעים ונבטים וגורם להם להתנוון ולמות מחוסר אור.

ב. 'חיטוי סולרי' - עיקור של שטח אדמה מזרעים הנחבאים באדמה טבעית או 'אדמת קבלן' מיובאת .
ה'חיטוי הסולרי' הוא הליך חד פעמי (אצל חקלאים, הוא הליך רוטיני), המתבצע ע"י פרישת 'יריעת פוליאטילן' שקופה - בקיץ וע"י כך, העלאת הטמפרטורה בשכבת האדמה העילית לטמפרטורה קיצונית בה נהרסים כל הזרעים הנסתרים וכן חיידקים פתוגניים ועוד

ג. בחורף - שמירה על אדמה חמה יותר מהסביבה
ערום של 'פסולת גיזום', 'כסחת דשא', ו/או 'עלי שלכת' בשכבה בעובי של 20 - 30 ס"מ סביב לצמח , שיח או עץ. שכבת חיפוי זו, תשמור על טמפרטורת סביבה גבוהה יותר מהסביבה עקב חללי האוויר שבין השכבות וכן מעצם פעולת ה'קומפוסטיזציה' - הפרוק הטבעי של החומר האורגני בפעולה טבעית, היוצר חום.
בנוסף, חיפוי בחומרי חיפוי עדינים כמו 'כּסָחַת דשא' יבשה, יתאים מאוד לזריעה / שתילה בתקופות בהן הטמפרטורות לא יציבות - ימים חמים + לילות קרים

ד. בקיץ - מניעת אידוי של מי השקיה מסביבת הצמחים
ערום של 'פסולת גיזום', 'כסחת דשא', ו/או 'עלי שלכת' בשכבה של 20 - 30 ס"מ סביב לצמח , שיח או עץ.
שכבת החיפוי, בקיץ, חוסכת מי השקיה רבים ויקרים מעצם העובדה ששכבת האדמה העילית, אינה חשופה לשמש ועל כן נמנע אידוי מוגבר מהאדמה. האדמה סביב לצמח/שיח/עץ, נשארת לחה וכך גם מתאפשרת פעילות מואצת יותר של פרוק החומרים האורגנים ע"י פעילות 'קומפוסטיזציה' טבעית ע"י כל המיקרואורגניזמים החיים באדמה.

ה. 'פן' נוסף של 'חיפוי' הוא השימוש בחומרי חיפוי 'אללופטיים - 'מעכבי נביטה. תכונה זו קיימת בכמה סוגים של צמחים ועצים ושכיחה במיוחד אצל 'מחטניים' כמו ברוש, אורן, ארוקאריה.. ועוד
עלי המחטניים הנושרים סביב לעץ, יוצרים מרבד שמעבר לחיפוי הרגיל שלו, כמונע אור, מכיל גם חומרים מעכבי נביטה הנמצאים בעלי המחטניים, עובדה זו, מונעת מרוב הזרעים לנבוט באזורים אלו וכך נשאר 'מרחב מחיה' מספיק לעץ במלוא היקפו, להנביט את זרעיו הוא, הלא מושפעים כמובן מתכונה זו.
שימוש בעלי מחטניים שכאלו, לצורך 'חיפוי' בגינה ייתן גם משטח עם מירקם מעניין - במיוחד לעלים של ארוקאריה . כמובן שאם נרצה לזרוע בשטח כזה, יש לתת לו "לנוח" עונה של חורף, לאחר סילוק השכבה 'מעכבת הנביטה', כדי לתת שהות לחומרים המעכבים להתפרק באדמה.
עם זאת, שתילה של שתילים, בצלים ופקעות.. לא תופרע.

כמה הערות :

אין לערום את החיפוי בצמוד לגזע העץ כדי שלא לאפשר לפטריות ובקטריות המעכלות את החיפוי עצמו, לפגוע בגזע שיישאר תמיד לח. יש לשמור על מרחק של כ 10 ס"מ רווח, בין החיפוי לגזע.

חשוב לזכור, כי חיפוי מחומר אורגני שכזה, דורש חידוש מפעם לפעם, מאחר והחומר שבתחתית, הולך ומתפרק ועובי שכבת החיפוי, הולך ומצטמצם עקב תהליך טבעי של קומפוסטיזציה.

תמונה
נערך לאחרונה על ידי ראובן אורן בתאריך 06 מרץ 2007,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שאלה בנושא החיפוי

הודעהעל ידי yanivmaz » 06 מרץ 2007,14:04

שלום,

אני עושה צעדים ראשונים בהקמת גינה אורגנית ראשונה בימים אלה, ויש לי מספר שאלות:

איך ובאיזה חומר כדאי להשתמש לחיפוי ערוגות של ירקות וצמחי תבלין?
האם חומרי החיפוי זמינים או שדרושה השקעה כספית?
קראתי שכדאי להשתמש בענפי רוזמרין- האם זה נכון?

תודה, יניב
yanivmaz

צהריים טובים וברוך הבא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 מרץ 2007,14:04

אם מדובר בירקות שאתה מגדל משתילים שקנית או שהנבטת, הרי שאין כל בעייה עם כל 'חיפוי' שהוא, למעט אולי צמחים נדירים כמו 'לענה' שיודעת להרעיל את הסביבה ולהשמיד כל צמח בסביבה שלה.

חיפוי מעלים של 'מחטנים' - אורן,ברוש, ארוקאריה או רוזמרין ועוד כמה צמחים שלא עולים לי כעת בראש, יכולים לגרום ל'אללופתיה' כלומר 'מניעת נביטה' של זרעים וזה מעולה לחיפוי לצורך מניעת הצצה של עשבונים שונים, מעבר לעובדה שהחיפוי גם מונע אור.

אז 'חומרי חיפוי' גסים, יתאימו לפיזור מסביב ל'צלחות' של עצים

לירקות כדאי להשתמש בחומרים יותר עדינים כמו 'קש' או דשא ושאר עשבונים ששכבו בשמש והתיבשו

כעת, עם תחילת ההתאוששות של הדשא לקראת האביב ואחרי החורף, אני "מסרק" את אזור הדשא, בערך פעם בשבוע, עם מגרפת עלים ומסיר ממנו את כל שארייות הדשא שלא נרקבו ולא נספגו באדמה. חומר זה הוא חומר עדין ומתאים מאוד לחיפוי בין ערוגות הירקות.

חיפוי שכזה, גם יחסוך בהשקייה, מאחר וימנע אידוי מוגבר, התחממות האדמה.. וגם בסופו של דבר, ירקב ויתפרק וידשן את האדמה. על כן, מדי פעם, לפי קצב ההתפרקות של החיפוי, יש לחדש אותו ולשמור על שכבה קבועה.

בהצלחה,

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חיפוי מחטניים

הודעהעל ידי yanivmaz » 09 מרץ 2007,14:04

תודה על התשובה המהירה!

אני קצת מבולבל: אם חיפוי בצמחים ארומטים ומחטניים כמו אורן ורוזמרין גורמים לאללופתיה, שלמיטב הבנתי היא מעכבת לא רק נביטה אלא גם צמיחה, זה לא עלול לעכב את התפתחות שתילי הירקות הצעירים ששתלתי?

יניב
yanivmaz

שבוע טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 מרץ 2007,14:04

לא, אין לערב תכונה אחת בשניה !

הזכרתי לדוגמא את צמח ה'לענה' כדוגמא לצמח היודע להרעיל ולהשמיד צמחים אחרים בסביבתו

'עיכוב נביטה' ו'הרעלה' הן 2 תכונות שונות לחלוטין

'עיכוב נביטה' - 'אללופתיה' קיימת ב'מחטנים', ואת התכונה הזו ניתן לנצל כחלק מהחיפוי שאנו עושים מסביב לצמחים ועצים, כדי למנוע הצצת עשבונים. עם זאת, לא תהיה שום בעייה בשתילת שתילים בוגרים, רק בזריעה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חיפוי ודשא

הודעהעל ידי bmshlomo » 29 אפריל 2008,14:04

שלום ראובן
פרום נהדר
מספר שאלות תמצתיות
1. חיפוי סביב שיח כמה מרחק מגזע השיח (אמרת שמעץ 10 ס"מ)?
2. הסברת שאתה מסרק מהדשא שאריות חיפוי, למה? האם הדשא מפרק פחות טוב מהאדמה החשופה?
3. אני משאיר את הכיסוח על הדשא וגם את העשבים השוטים שאני מוציא מהדשא עליו? האם מדי פעם לסרק את הדשא או לתת לו לעכל את החיפוי?
4. ולסיום - יש לי מספר קרחות קטנות של חלקים שמתו ללא כל סיבה, זה אינו מתפשט אך מת, ומלא בשורשים יבשים, שמעתי בעצתך ושמתי מילוי אדמה בחלקים הנמוכים וקומפוסט בשכבה של 1-2 ס"מ מלמעלה ואני שומר על זה לח ע:י השקייה טובה מפעם לפעם - אך אין תגובה לאחר שבועיים, ניסיתי גם עם חומוס וגם אין תגובה - איפוא הטעות שלי?
תודה
שלמה :)
bmshlomo

Re: חיפוי ודשא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אפריל 2008,14:04

bmshlomo כתב:שלום ראובן
פרום נהדר
מספר שאלות תמצתיות
1. חיפוי סביב שיח כמה מרחק מגזע השיח (אמרת שמעץ 10 ס"מ)?
2. הסברת שאתה מסרק מהדשא שאריות חיפוי, למה? האם הדשא מפרק פחות טוב מהאדמה החשופה?
3. אני משאיר את הכיסוח על הדשא וגם את העשבים השוטים שאני מוציא מהדשא עליו? האם מדי פעם לסרק את הדשא או לתת לו לעכל את החיפוי?
4. ולסיום - יש לי מספר קרחות קטנות של חלקים שמתו ללא כל סיבה, זה אינו מתפשט אך מת, ומלא בשורשים יבשים, שמעתי בעצתך ושמתי מילוי אדמה בחלקים הנמוכים וקומפוסט בשכבה של 1-2 ס"מ מלמעלה ואני שומר על זה לח ע:י השקייה טובה מפעם לפעם - אך אין תגובה לאחר שבועיים, ניסיתי גם עם חומוס וגם אין תגובה - איפוא הטעות שלי?
תודה
שלמה :)

צהריים טובים, שלמה
ההבדל הצורני בין שיח לעץ הוא בעובדה שלעץ יש גזע אחד היוצא מהאדמה ואילו לשיח יש מספר 'גזעים' היוצאים מהאדמה. אפשר כמובן לעצב את השיח, ע"י גיזום, שיראה 'כמו' עץ ואז יהיה לו רק גזע אחד. כך עושים עם ורדים, או היביסקוסים וגם עם "עץ רימון" שעל דעת רבים, הוא נחשב 'שיח', מאחר והוא מוציא כמה גזעים מהאדמה. אז, לאחר ההקדמה הארוכה הזו, דאג שתישאר 'צלחת' נקייה מחיפוי כ 6-10 ס"מ מהגזע או הגזעים של השיח. כל זאת כדי שלא לאפשר למזיקים לתקוף אותו, בעת שהגזע לח מהחיפוי. גזע לח הוא בעל קליפה רכה ותפקידה של הקליפה הקשה היא להגן על הצמח מפני חדירת מזיקים. ועם כל זאת, די נדיר, שמזיקים תוקפים גזעים של שיחים, מאחר והם דקים יותר ודחוסים יותר מעצים גדולים

לגבי 'סרוק' הדשא - זה תלוי בגיל וצפיפות הדשא. בדשא מבוגר וצפוף, אין ולא רואים אדמה, אלא דשא בלבד, על כן, אין לכסחת הדשא מגע ישיר עם האדמה לצורך פירוק מהיר. הצטברות של דשא לח, בגושים על 'בית השורשים' של הדשא, יכול להוות 'בית חם' למיני מזיקי דשא כמו פטריות.
שימוש במקצצת דשא רובוטית אוטומטית, שונה לגבי זה. המקצצת/מכסחת, היא בעלת 4 להבים חדים הסובבים במהירות גבוהה ומקצצים את הדשא לפיסות זעירות המוחדרות לתוך הדשא ומתפרקות מהר יותר בלי להוות משכן למזיקים
כסחת דשא שאני עומד לפזר כ'חיפוי' על האדמה, אני בד"כ, נותן לה יום של שמש חזקה לשכב ולהתייבש על משטח מרוצף, כדי שתתיבש היטב מכל הלחות שבה ואז מתקבל "קש" יבש ומפורד ולא גושי ולח. כסחת לחה וטרייה שתוכנס לעקימת הקומפוסט, תשמש כ'סטארטר' מעולה ל'הדלקת' הערימה, מהסיבות שהוזכרו מעלה

לגבי ה'קרחות', נקטת בצעדים הנכונים במלואם. אוסיך לך עוד טיפ אחד קטן ש'יעבוד' על בטוח !

התייחס לקרחות בצורה נקודתית. מעבר להשקייה הרגילה, קח את צינור ההשקייה שלך, ותן לו לטפטף טיפטוף איטי ביותר. אם יש לך 'אקדח', סובב את הבורג בעדינות עד לקבלת טיפטוף איטי, אפילו פחות מטיפטוף של טפטפת רגילה. שים את הצינור המטפטף במרכז הקרחת, למשך כ 3-4 שעות במשך היום (לא בלילה !!!) ולמחרת, טפל באותה צורה, בקרחת הבאה

מבטיח לך שתוך יומיים שלושה, תראה התאוששות ו'ירוק' שיכסה את הקרחת עד למילוייה

בהצלחה,

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קרחת דשא

תודה
1. האם להצניע את הקומפוסט בקרחת הדשא או שישאר חשוף למעלה?
2. הדשא שלי צעיר - פחות משנה ורואים קצת אדמה אבל בכל רופן אייבש את הכסחת ואז אשים אותה כקש
3. יש לך טיפים לשתילת גרעיני שסק/אבוקדו/תפוח שמתי באדמה ואני לא בטוח שזה הצעד הנכון?
bmshlomo

Re: קרחת דשא

bmshlomo כתב:תודה
1. האם להצניע את הקומפוסט בקרחת הדשא או שישאר חשוף למעלה?
2. הדשא שלי צעיר - פחות משנה ורואים קצת אדמה אבל בכל רופן אייבש את הכסחת ואז אשים אותה כקש
3. יש לך טיפים לשתילת גרעיני שסק/אבוקדו/תפוח שמתי באדמה ואני לא בטוח שזה הצעד הנכון?

לא, אין צורך ולמעשה, אין גם אפשרות להצניע את הקומפוסט בקרחת הדשא, כי זה יגרום לחיסול השורשים החדשים הנבנים מתחת לפני השטח. הקומפוסט 'יימס' ויתפרק לאיטו, כמו 'דשן איטי תמס' ויזין בצורה איטית וממושכת את הדשא המתחדש

שתילת / זריעת גרעיני שסק/אבוקדו/תפוח - חבל על הזמן ! אין טעם שתתחיל עם כך בכלל

מדובר בפירות מעצים מורכבים ועל כן יש "בלאגן" בגנים שלהם. ברוב המקרים, הגלעינים השונים נושאים בתוכם את הגנים של הה'כנה', שהוא בד"כ עץ מזן אחר לגמרי (קרוב משפח) עץ קשוח המתאים לאדמה, שעליו מרכיבים כנה מהעץ המבוקש שהוא עדין ולא נקלט בקלות באדמות מסוגים שונים

בנוסף, גידול עץ מגלעיני פירות, הוא איטי וארוך שנים, לעומת רכישת שתיל גדול מזן מבוקש ורצוי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חיפוי

תודה
1. האם חיפוי "טרי ולח" מתאים לחיפוי סביב עצים/שיחים או לחכות שיתיבש בשמש על ריצפה?
bmshlomo

Re: חיפוי

bmshlomo כתב:תודה
1. האם חיפוי "טרי ולח" מתאים לחיפוי סביב עצים/שיחים או לחכות שיתיבש בשמש על ריצפה?

מתאים גם מתאים, העיקר שיכסה לגמרי את הזבל האורגני המגיע מהמטבח וימנע מזבובים ושאר מעופפים להגיע אליו

להזכירך, החיפוי משמש בחורף לשמירה על טמפרטורה גבוהה יותר של האדמה ובקיץ, ההיפך, מונע אידוי מוגבר של מים מהאדמה סביב הצמחים והעצים. כך שאם הוא יהיה לח, מה טוב

את עצי הפרי הותיקים שלי, איני משקה כמעט, כי הם 'למדו' להוריד שורשים לעומק. אך בכל זאת, אני משקה את ה'צלחות' שלהם כדי ללחלח את החיפוי שמסביבם, כדי לעזור לו להתפרק ולשמור בו על סביבה לחה החביבה על היצורים המפרקים שלו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חיפוי לשתילי ירקות

הי
האם החיפוי המומלץ הוא יבש או טרי?
bmshlomo

Re: חיפוי לשתילי ירקות

bmshlomo כתב:הי
האם החיפוי המומלץ הוא יבש או טרי?

ממש לא משנה
כתבתי בתגובה הקודמת כי אני מקפיד "להשקות" מדי פעם את החיפוי מסביב לעצים כדי לשמור על הלחות - זה נותן סביבה החביבה על היצורים מפרקי התאית ומזרז את התפרקות החיפוי לקומפוסט בצורה הכי טבעית

צריך לדמיין, כל הזמן, מה קורה בתחתיתו של יער גדול וטבעי...
האדמה רכה ו'קפיצית'. מלמעלה נופלים כל הזמן עלי שלכת, שארייות פרי, שברי ענפים, פרש של ציפורים ובעלי חיים שונים ומדי פעם גם יורד גשם. כל מצנהל הטבע את שיטת ה'ערום בשכבות' של ערימת הקומפוסט הטבעי הנמצאת בקרקעית היער. אדמת היער, על אף שמקבלת כל הזמן 'גשם' בלתי פוסק של כח ה'שכבות' שהוזכרו מעלה, לא תופחת ומגביהה, כי השכבות הישנות הצמודות לאדמה, כבר מתפרקות והופכות לקומפוסט שנמס ומסין את שורשי העצים וכך, כל הזמן, ללא הפסקה, נמשך תהליך הקומפוסטציה הטבעי.

את התהליך הטבעי הזה אנו מנסים לחקות ולקיים באדמת הגינה שלנו ובערימת הקומפוסט שלנו, אנו אף יכולים לזרז אותה, ע"י ערום הערימה לגובה כערימה חרוטית, המאפשרת מגע גדול יותר עם האויר החמצן

שימו לנגד עיניכם, תמיד את הדוגמא של שכבת האדמה בתחתית היער הגדול - כל ה'סודות' של מיחזור נכון ויצירת ערימת קומפוסט נכונה, נמצאים בקרקע היער הטבעי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חיפוי "חי"

הודעהעל ידי bmshlomo » 05 יוני 2008,14:04

האם ניתן לחפות סביב העץ בצמחיה משתרעת ונמוכה "חיה" הזרועה באדמה
לדעתי יהיה את אותו האפקט של מניעת חום/ קור קיצוני ושמירת לחות למעט קומפוסט שנובע מפירוק שכבת החיפוי (כי היא "חיה") שאותו אפשר לפזר ידנית
מה דעתך?
bmshlomo

Re: חיפוי "חי"

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יוני 2008,14:04

bmshlomo כתב:האם ניתן לחפות סביב העץ בצמחיה משתרעת ונמוכה "חיה" הזרועה באדמה
לדעתי יהיה את אותו האפקט של מניעת חום/ קור קיצוני ושמירת לחות למעט קומפוסט שנובע מפירוק שכבת החיפוי (כי היא "חיה") שאותו אפשר לפזר ידנית
מה דעתך?

כן, בהחלט ובמיוחד אם מדובר בעץ בוגר, בן 5 שנים ומעלה
רק קח בחשבון שאתה משקה גם צמחי נוי וגם עץ ועל כן צריך להתחשב בכך בכמויות המים

הצעתי כאן למישהו, גם אפשרות של ערום של עציצים מסביב לעץ, עציצים על עציצים והצמחים המשתפלים, גם יסתירו את העציצים ומסביב לעץ יהיה לך גם חיפוי מעולה וגם 'גבעה פורחת' וצבעונית

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

לגבי הצלחת של העץ

הודעהעל ידי דרור » 26 ספטמבר 2008,14:04

הבנתי שצריך לחפור את הצלחת ולכסות בחיפוי.
הגנן טוען שהחפירה היא סיפור ישן מתקופת ההשקיה בצלחות, וכיום החפירה עלולה לפצוע את השורשים ולצמיחה של נצרים.
לטענתו צריך פשוט לכסות בחיפוי בלי לחפור.

מה דעתך?
דרור
גנן עם עתיד

Re: לגבי הצלחת של העץ

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 ספטמבר 2008,14:04

דרור כתב:הבנתי שצריך לחפור את הצלחת ולכסות בחיפוי.
הגנן טוען שהחפירה היא סיפור ישן מתקופת ההשקיה בצלחות, וכיום החפירה עלולה לפצוע את השורשים ולצמיחה של נצרים.

מה דעתך?

מה דעתי?! ברצינות?!
עוד מעט יום כיפור... ודי לחכימא ברמיזא..

איני היחידי ש'בוכה' על כך שאין (ככל הידוע לי ולעוד כמה אחרים..) גננים אורגניים המטפחלים בגינה באופן אורגני

עשיתי זאת בשנה שעברה, כמעט ב"התנדבות".. וטיפלתי בכמה גינות והפכתי אותן לאורגניות, עם הרצאות לבעלי הגינה, מה לעשות ואיך והם שומרים עדיין על קשר, לאחר ה'דחיפה' שנתתי להם

אנסה שוב, בשנה הבאה עלינו לטובה, להתארגן ולארגן צוות עובדים 'בראש מתאים' ולעשות את זה כמו שצריך

עצים שותלים עם 'צמלחות' לא רק לצורך השקייה בהצפה - פותחים את ה'שיבר' לצלחת הראשונה ועם טורייה, פותחים וסוגרים צלחות כדי לקצוב מים במידה לכל צלחת ולכל עץ. זו שיטה שעברה מן העולם וחבל, כי הייתה מעולה.. הרבה יותר טוב מכל טפטפת. המים מהצלחת מחלחלים בקונוס הפוך, מחלחלים למטה ולצדדים בדיוק כמו תפרושת השורשים - הכי קלאסי שבעולם..

אבל, הצלחת של היום, צריכה להיעשות עם שתילת השתיל הצעיר, צלחת בעומק של לפחות 20 ס"מ עמוקה יותר מפני השטח. כך לא יחדרו שורשים של דשא דרך ה'קנט' (קנט מפלסטיק, מצחיק אותם !) ואת הצלחת ממלאים בחיפוי הרחוק מהגזע, כדי שהגזע ישאר יבש וקשה ולא לח ורך, למניעת חדירה של מזיקים לגזע. החיפוי חייב אף הוא להיות בגובה של כ 20 ס"מ ויש לחדשו מפעם לפעם. (הטפטפת נמצאת מתחת לחיפוי). החיפוי הולך ומתפרק לאיטו והופך לקומפוסט בצורה איטית וטבעית. החיפוי שומר על טמפרטורת קרקע שונה מהסביבה, בקיץ שומר על הצלחת מפני התאיידות ובחורף שומר על חום האדמה בצלחת, בטמפרטורה הגבוה כ 10 - 12 מעלות מהסביבה !!!

עוד?!?

תדפיס את זה ותן לו לקרוא.... :wink:
חקשמייח

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: לגבי הצלחת של העץ

אורן ראובן כתב:
דרור כתב:הבנתי שצריך לחפור את הצלחת ולכסות בחיפוי.

מה דעתך?

מה דעתי?! ברצינות?!
עוד מעט יום כיפור... ודי לחכימא ברמיזא..

איני היחידי ש'בוכה' על כך שאין (ככל הידוע לי ולעוד כמה אחרים..) גננים אורגניים המטפחלים בגינה באופן אורגני

עשיתי זאת בשנה שעברה, כמעט ב"התנדבות".. וטיפלתי בכמה גינות והפכתי אותן לאורגניות, עם הרצאות לבעלי הגינה, מה לעשות ואיך והם שומרים עדיין על קשר, לאחר ה'דחיפה' שנתתי להם

אנסה שוב, בשנה הבאה עלינו לטובה, להתארגן ולארגן צוות עובדים 'בראש מתאים' ולעשות את זה כמו שצריך

עצים שותלים עם 'צמלחות' לא רק לצורך השקייה בהצפה - פותחים את ה'שיבר' לצלחת הראשונה ועם טורייה, פותחים וסוגרים צלחות כדי לקצוב מים במידה לכל צלחת ולכל עץ. זו שיטה שעברה מן העולם וחבל, כי הייתה מעולה.. הרבה יותר טוב מכל טפטפת. המים מהצלחת מחלחלים בקונוס הפוך, מחלחלים למטה ולצדדים בדיוק כמו תפרושת השורשים - הכי קלאסי שבעולם..

אבל, הצלחת של היום, צריכה להיעשות עם שתילת השתיל הצעיר, צלחת בעומק של לפחות 20 ס"מ עמוקה יותר מפני השטח. כך לא יחדרו שורשים של דשא דרך ה'קנט' (קנט מפלסטיק, מצחיק אותם !) ואת הצלחת ממלאים בחיפוי הרחוק מהגזע, כדי שהגזע ישאר יבש וקשה ולא לח ורך, למניעת חדירה של מזיקים לגזע. החיפוי חייב אף הוא להיות בגובה של כ 20 ס"מ ויש לחדשו מפעם לפעם. (הטפטפת נמצאת מתחת לחיפוי). החיפוי הולך ומתפרק לאיטו והופך לקומפוסט בצורה איטית וטבעית. החיפוי שומר על טמפרטורת קרקע שונה מהסביבה, בקיץ שומר על הצלחת מפני התאיידות ובחורף שומר על חום האדמה בצלחת, בטמפרטורה הגבוה כ 10 - 12 מעלות מהסביבה !!!

עוד?!?

תדפיס את זה ותן לו לקרוא.... :wink:
חקשמייח

תכלס מצב קיים היום שאין צלחות. האם לחפור חדשות או לא?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 ספטמבר 2008,14:04

ברור
אני ממליץ על כך כל הזמן ! עם 'תכלס' ובלעדיו..

רוצה עצים בריאים ומניבים?! התנהג אליהם בדרך האורגניתת והנכונה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אורן ראובן כתב:ברור
אני ממליץ על כך כל הזמן ! עם 'תכלס' ובלעדיו..

רוצה עצים בריאים ומניבים?! התנהג אליהם בדרך האורגניתת והנכונה

והטיעון של פציעת שורשים וצמיחת נצרים (לעומת פיזור חיפוי בלי חפירה) בחפירה וחיפוי של צלחת לעץ קיים?
דרור
גנן עם עתיד

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־93 אורחים