הכנת קומפוסט בשלבים - טיפים

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

קומפוסט ודשא

הודעהעל ידי bmshlomo » 19 מאי 2008,14:04

בוקר טוב

אני רוצה לחדד את השאלה בקשר לקומפוסט
יש לי שק ענק של חול לבניין והוא מלא בגזם יבש וטרי
האם יש סיכוי לערימה ליצור קומפוסט או שחייבת מגע עם האדמה?
דרך אגב אני מרטיב וזורק פסולת אורגנית פנימה מדי פעם

שאלה שנייה
אתמול עשיתי תעלת עצירת דשא ונדהמתי לראות כמה שהוא חודר ממש כמו גידול סרטני
לכן האם עומק של 15 ס"מ יספיק?
מגביל דשא הוא בעומק 40 נשמע לי יותר טוב?
bmshlomo

Re: קומפוסט ודשא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 מאי 2008,14:04

bmshlomo כתב:בוקר טוב

אני רוצה לחדד את השאלה בקשר לקומפוסט
יש לי שק ענק של חול לבניין והוא מלא בגזם יבש וטרי
האם יש סיכוי לערימה ליצור קומפוסט או שחייבת מגע עם האדמה?
דרך אגב אני מרטיב וזורק פסולת אורגנית פנימה מדי פעם

שאלה שנייה
אתמול עשיתי תעלת עצירת דשא ונדהמתי לראות כמה שהוא חודר ממש כמו גידול סרטני
לכן האם עומק של 15 ס"מ יספיק?
מגביל דשא הוא בעומק 40 נשמע לי יותר טוב?

כפי ש'הטפתי' על ההבדלים שבין 'קומפוסטר' ל'ערימה', כך גם לגבי ה'שק' - 'באלה'.
ברמת העיקרון, השק הגדול הוא מעולה לצורך קומפוסט ואני משתמש בו, בסוף התהליך כשאני מעביר את הקומפוסט הגמור, מהערימה לשק הגדול, לצורך סיום התהליך באופן סופי וייבושו מהלחות שבתוכו. קל לערבב את החומר שבתוך השק, כשהוא מונח על הרצפה ומושכים אותו בידית אחת לצד אחד ואחר לצד שני - מאוד נוח לערבוב..

אבל, להתחיל לייצר קומפוסט בשק כזה - התהליך יהיה איטי מאוד, רק מהסיבה שהוא אינו מחובר לאדמה. היצורים המפרקים נמצאים באדמה ובלעדיהם, לא ייווצר כמעט תהליך של פירוק וגריסת החומר האורגני. התהליך יתקיים אבל בצורה איטית מאוד. תוכל לסייע לתהליך אם תוסיף לשק שלך 'סטארטר' להאצת התהליך - זבל עופות, או כל זבל של בעל חיים צמחוני שמכילים בתוכם מיגוון רב של מיקרואורגניזמים מפרקים. בתוך ערימת החומר הנמצאת אצלך בשק, הם ימצאו סביבה טובה ונעימה להתרבות והפעילות תואץ
שוב, את השק הגדול, קל מאוד לערבב ולהפוך וזה מצויין ומחיש את התהליך, רק העניין של הניתוק מהאדמה ומהיצורים המפרקים שנמצאים בה ועל זה אתה יכול לפצות, בקלות, עם הכנסת זבל בעלי חיים, או קומפוסט מזבל בקר, קנוי

לגבי הדשא. מניסיון רב שנים, השיטה הטובה ביותר, לדעתי, היא שיטת ה'קנט' - התעלה החפורה שבין הדשא לערוגות או צלחות העצים. מהרגע שהתחלתי לנקוט בשיטה זו, המלאכה הפכה לקלה יותר. לא בכל מקום יש לי קנטים - מאילוצי מקום - יש לי גינה די קטנה. אבל, שיטה זו מאפשרת לשלוט יפה בדשא שמנסה להתגנב. הוא מעדיף להתגנב לאזור ה'קנט', אם עקב האור ששם ואם עקב הלחות הגבוהה. עם ה'חרמש' קל מאוד 'להעיף' משם את הדשא ע"י התאמת רדיוס ה'חרמש' לרדיוס הקנט, ע"י סיבובו ומציאת הזוית הנכונה. כיוון העבודה עם החרמש, צריך להיות כזה ש...שאריות הדשא, יעופו לכיוון הדשא ולא לכיוון הצלחת או הערוגה, כי כושר החיות שלהם אדיר והם יכולים בקלות לנבוט.

בחלקים אחרים של הגינה, יש לי 'מגביל דשא' ירוק הטמון באדמה וגם הוא משמש לי כ'סרגל', לקיצוץ הדשא. אני עובר עם ה'חרמש' עד שאני שומע שהחוטים נוגעים במגביל הדשא וכך, מקצץ את הדשא שמנסה לעבור.

פעם בכמה חודשים, אני יורד על הברכיים, ועם 'מקלטרת - 3 שיניים', עובר לאורך המגביל, מצד הערוגה ו..כמובן שמוצא כל מיני 'פלישות' של דשא, שחדר מתחת למגביל הדשא. יש לבצע זאת באדמה לחה ולעקוב אחר השורשים שמתחבאים מתחת לאדמה וצגיעים למרחקים גדולים
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

דשא

תודה!!! :D
אני אנסה עם השק ואדווח
אני אשפוך בפנים קצת קומפוסט עופות קנוי וארטיב קצת
כל כמה זמן לערבב?

עוד שאלה
אם הקנט להגבלת הגשא מתמלא במים בעת השקיית הדשא זה אומר שהממטרות אינן מכוונות טוב?

בקשר לקרחת בדשא - אתמול גיליתי את הסיבה ואולי אחרים ילמדו מזה
ובכן....
כל המשטח הנשתל (אפילו שהוא בן שנה) פשוט מת מסיבה לא ברורה ויצר שכבת "טאץ" זאת שכבה של כ 5 ס"מ אטומה למים ולכל תהליכי פירוק הדשא ולכן לא עזר שום קומפוסט או השקייה מלמעלה כי הכל נשאר מאוד שטחי!!! :!: :!: :!:
לכן מה שעשיתי: תלשתי בקלות את המשטח (כ 60*40) זרקתי לערימת הקומפוסט, תחחתי את האדמה מלמטה יחד עם הומוס ו"זרעתי" ניצני דשא מהקנט שחפרתי ממקודם :idea:
ואני מאמין שתוך שבוע מקסימום כל הקרחת תתמלא דשא
בסוף אני עוד אתן יעוץ לגנו המתקין של הדשא שאמר שצריך להחליף רצועה אבל שאחכה כי אין לו כזאת קטנה :!: :wink:
bmshlomo

Re: דשא

bmshlomo כתב:תודה!!! :D
אני אנסה עם השק ואדווח
אני אשפוך בפנים קצת קומפוסט עופות קנוי וארטיב קצת
כל כמה זמן לערבב?

עוד שאלה
אם הקנט להגבלת הגשא מתמלא במים בעת השקיית הדשא זה אומר שהממטרות אינן מכוונות טוב?

בקשר לקרחת בדשא - אתמול גיליתי את הסיבה ואולי אחרים ילמדו מזה
ובכן....
כל המשטח הנשתל (אפילו שהוא בן שנה) פשוט מת מסיבה לא ברורה ויצר שכבת "טאץ" זאת שכבה של כ 5 ס"מ אטומה למים ולכל תהליכי פירוק הדשא ולכן לא עזר שום קומפוסט או השקייה מלמעלה כי הכל נשאר מאוד שטחי!!! :!: :!: :!:
לכן מה שעשיתי: תלשתי בקלות את המשטח (כ 60*40) זרקתי לערימת הקומפוסט, תחחתי את האדמה מלמטה יחד עם הומוס ו"זרעתי" ניצני דשא מהקנט שחפרתי ממקודם :idea:
ואני מאמין שתוך שבוע מקסימום כל הקרחת תתמלא דשא
בסוף אני עוד אתן יעוץ לגנו המתקין של הדשא שאמר שצריך להחליף רצועה אבל שאחכה כי אין לו כזאת קטנה :!: :wink:

כמה לערבב?! כמה שיותר !
בכמה מתערוכות ה'אגריטך' שביקרתי בהן, הוצגו כל מיני 'מכונות' להכנה מהירה של קומפוסט - כל מיני ואריאציות של מכונות המערבבות כל הזמן את החומר כדי להופכו להומגני - אחיד

ראיתי כבר "קומפוסטר" ענק הבנוי מדוד גדול השוכב אופקית ומחובר למנוע חשמלי המסובב את הדוד באיטיות, כל הזמן. ה'דלת' להכנסת והוצאת חומר היא בדופן. כמובן שהסיבוב והעירבוב מזרז מאוד את התהליך.
תלמידה נאמנה, מייצרת קומפוסט מעולה ב...גינת הגג שלה - במרומי הקומה התשיעית באזור המרכז. מכניסה את כל החומרים לתוך פח פלסטיק גדול (ומישהו אחר, לתוך חבית פלסטיק) סוגרת היטב את המכסה ומגלגלת את המיכל על הרצפה, כל פעם שהיא מבקרת בגינה. התפלאתי לראות את איכות הקומפוסט שהיא מפיקה וכן גם אחרים, באותה שיטה, אך בהקפדה רבה על עירבוב תכוף ועל הוספת 'לשלשת יונים' או 'זבל עופות' - כן, זה עובד

אכן, רצוי מאוד שהממטרות לא יגיעו ל'קנטים' או לסביבת העצים. אם תצליח לשמור על 'קנטים' יבשים, מה טוב! זה רק יעשה לדשא, חיים קשים

לגביי הקרחות בדשא ! יישר כוח! אין חכם כבעל ניסיון ונראה שלך יש את הניסיון המתאים

מזכיר לך את שכתבתי לפני כמה וכמה ימים. בעת החורף, אני 'מתעלל' בדשא חופשי.. מבקע עליו עצים להסקה ועוד כל מיני התעללויות, ובמקומות שנפגעו, אני מטפל בצורה פרטנית, עם צינור מטפטף וכדומה.. וכך, כל שנה ובסוף מאי, יש לי כבר משטח דשא מקסים ונוח לרביצה משפחתית, כאילו לא היה כלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קומפוסט

תודה
הניסיון שלי קצר מאוד עברתי לבית קרקע רק בחורף שעבר אבל הסקרנות עושה את זה! :lol:
בקשר לעירבול שק החול הגדול
רעיון שישבתי שה לקשור את הידיות כמה שיוטתר צמוד ואז להניח על הצד ולגלגל כמו כדור
כי אם לא אקשור הגזם ישפך
בקשר לטחינת הגזם - האם לטחון גם ענפים רכים גבעולים ועלים אן רק ענפים קשים?
bmshlomo

Re: קומפוסט

bmshlomo כתב:תודה
הניסיון שלי קצר מאוד עברתי לבית קרקע רק בחורף שעבר אבל הסקרנות עושה את זה! :lol:
בקשר לעירבול שק החול הגדול
רעיון שישבתי שה לקשור את הידיות כמה שיוטתר צמוד ואז להניח על הצד ולגלגל כמו כדור
כי אם לא אקשור הגזם ישפך
בקשר לטחינת הגזם - האם לטחון גם ענפים רכים גבעולים ועלים אן רק ענפים קשים?

אנסה לתאר מה אני עושה עם השק, כשהוא מלא בקומפוסטמוכן ב98%....

אני מושך בידית אחת עד שהוא נשכב על הצד ואז, עובר לידית הסמוכה - 90מעלות - ומושך שוב. עובר לידית הסמוכה ושוב.. כך הכל מתערבל בפנים כמו במערבל של עוגה

יש 'באלות' משוכללות יותר, עם אפשרות לסגירת החלק הפנימי וזה כבר יותר קל ומאפשר ממש לגלגל את השק בקלות בלי שכלום יישפך החוצה

היו לי כבר כל מיני רעיונות של יצירת/בניית 'מערבל' ממנוע של מקצרת דשא ישנה, אך עוד לא הגעתי לפתרון טכני שיהיה טוב, אמין ובטיחותי מספיק

לגבי 'כיסוח' / 'טחינת' הענפים - אני משתדל לעשות זאת, עד כמה שאני מספיק, עם ענפים ירוקים - הם רכים יותר ונטחנים בקלות ובלי הרבה קולות 'מפחידים'.
פעם או פעמיים בשנה, אני גוזם את הבוגונויליה האימתנית שמכסה לי קיר ענק בחצר. את הענפים אני קוצץ לאורך של כ..חצי מטר ומערים אותם, בעודם ירוקים ולחים, על רחבת הדשא ו..קוצץ אותם ל'רסק עץ' מעולה המועבר לערימת הקומפוסט

כשהענפים לחים וירוקים, אני מרשה לעצמי 'לטחון' ענפים בעובי 10 מ"מ וגם קצת יותר

פלייייייז, אל תשכח לנקוט באמצעי הבטיחות - משקפי מגן, כפפות, נעלים ומכנסיים ארוכים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

כיסוח גזם

תודה
מה עובי ואורך מירבי של ענף קשיח בכדי שהמכסחת לא תשבר :wink:
bmshlomo

Re: כיסוח גזם

bmshlomo כתב:תודה
מה עובי ואורך מירבי של ענף קשיח בכדי שהמכסחת לא תשבר :wink:

הישאר בקטגוריה של ענפים עד עובי של כ 10 מ"מ

כדאי שהם יהיו קצרים, ככל שהם יותר עבים, כדי שהלהב יתפוס אותם

מכסחת תתגבר על כך בקלות. אני משתמש במכסחת חשמלית קטנה - קלי קלות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תמונות

הודעהעל ידי bmshlomo » 25 מאי 2008,14:04

בוקר טוב
אתה יכול לצרף תמונות של קנט בדשא ושל חיפוי של עץ?
כמה קומפוסט לשפוך לשק החול מלא הגזם שלי כדי שיתחיל בפעולות ליצירת קומפוסט
כמה להרטיב אותו בשלב הזה?
תודה
bmshlomo

Re: תמונות

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 מאי 2008,14:04

אתה יכול לצרף תמונות של קנט בדשא ושל חיפוי של עץ?
כמה קומפוסט לשפוך לשק החול מלא הגזם שלי כדי שיתחיל בפעולות ליצירת קומפוסט
כמה להרטיב אותו בשלב הזה?
תודה

כן, יש לי משהו בנושא..

הנה תמונה של קנט לא מטופל עדיין. שים לב לפלישה של הדשא - מלמעלה הוא מנסה לגלוש לתוך הקנט. על כן, מאוד קל לטפל בו ע"י חרמש
אולי אטפל בו עוד מעט ואז תראה איך זה נראה אחרי..

תמונה

לגבי חיפוי של עץ. הנה דוגמא של עץ המושקה מ'מים אפורים' היורדים ישירות בצינור אל ה'צלחת' שלו. על הצינור יש נוסורת המונעת כל מפגע של ריח, זבובים או כל דבר אחר.

תמונה

כמה קומפוסט?! נסה לעשות חור במרכז הערימה שיש לך בשק ולתוכה שפוך כ 1/3 שק. הקומפוסט ישמש כ'קטליזטור' ויעיר את כל מה שמסביב לאחר שיקבל מים. כמה מים?! הצב מעליו צינור המטפטף לאט יותר מטפטפת תקנית ותן לו לטפטף במשך 3-4 שעות. התנאים הטובים הללו יגרמו להתפתחות מהירה של מושבה של חיידקים, פטריות ושאר אורגניזמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 מאי 2008,14:04

טיפלתי בקטע שצילמתי לפני, כדי לתת לך מראה של איך זה אמור להיראות.. אחרי

הנה אותו קטע שבעצם משמש אצלי גם כ'קנט' וגם כ'תעלה' המזרימה מים לכיוון הנקטרינה והגפן מתוך מים המתנקזים מכמה מקומות, אבל למקרה זה, נתייחס אליו כאל 'קנט'.

תמונה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 מאי 2008,14:04

Moran כתב:שלום ראובן
קודם כל רציתי להודות לך ולשאר הכותבים בפורום על כל המידע שנמצא פה.
אספתי מידע בפורום לצורך הכנת קומפוסט, ולפני שלושה שבועות התחלתי לערום את הזבל האורגני בשכבות עם עלים יבשים.
קצת התבלבלתי ממה שכתבת כאן:

אורן ראובן כתב:...
ג. חשוב לזכור כי הערימה חייבת להיות מצד אחד מאווררת כדי שמאכסימום חמצן יגיע לכל השכבות ואז תתמשך הפעילות האירובית של הפירוק ולא תתרחש פעילות אנ-אירובית שמאפייניה הם הריחות החמוצים של ערימת זבל..
...
ו, בנוסף, אתה יכול לכסות את הערימה ביריעת ניילון, פלסטיק, שק יוטה או כל אמצעי אחר. זה רק יגביר ויזרז את התהליך כולו וימנע מהברחשים להגיע

רציתי לדעת אם עדיף לכסות את הערימה כדי לזרז את התהליך, או להשאירה חשופה כדי שלא יהיה ריקבון.
כמו כן נראה לי קצת מוזר שאני בקושי רואה חרקים בערימה מלבד נמלים וברחשים מעופפים למיניהם. האם זה מבחינת חובה להוסיף זבל עופות/לשלשת יונים וכד' או שפשוט צריך להתאזר בסבלנות והערימה תוכל "להתעורר לחיים" מעצמה?

ערב טוב מורן וברוכה הבאה, בצל קורתנו הירוקה.

מצטער על התשובה המאוחת, יום חמישי הוא יום של 'סגירת עיתון'.. עם כל הלחץ שמסביב
(כן, אני כותב בכל מיני מקומות.. :wink: )

אז ננסה לעשות לך סדר בנושא הקומפוסט וערימת הקומפוסט.

תמיד שווי לנגד עינייך 'תמונה' של 'יער טרופי', בו מתרחש תהליך הקומפוסטציה באופן טבעי, כל הזמן, ללא הפסקה.
על הקרקע, נופל כל הזמן, ללא הפסקה "גשם" של ענפים יבשים, עלים, פירות רקובים או אכולים למחצה, פרש של בעלי חיים(קופים, ציפורים ועוד) וגם אוירה של לחות, מעט שמש וגם גשם היורד מדי פעם.
כך גם צריכה להיראות ערימת הקומפוסט שלנו.
אפשר לשפר את איכות הערימה שלנו, ע"י יצירת תנאים יותר טובים
קודם, אנו חייבים לשמור על השיטה של 'ערום בשכבות' - שכבה לחה.. שכבה יבשה וחוזר חלילה
בהמשך, שמירה על לחות ואי חשיפה לשמש חזקה - שלא תייבש את השכבה העליונה
הלאה.., עירום של הערימה בצורה חרוטית, גבוהה ככל שניתן, נותנת לנו צורה גאומטרית עם החשיפה המירבית לאויר / חמצן
זו הסביבה החביבה ביותר על 'היצורים המפרקים' ובסביבה כזו, הם יתרבו ויקימו מושבות וגם נבגי פטריות מהאויר ינחתו ויתרבו שם.
הוספה של זבל / פרש של בעלי חיים צמחוניים, תזרז את היווצרות המושבות הראשונות של בקטריות וחיידקים מפרקי תאית, הם יתרבו והערימה תתחיל לבעור.

הוספת זבל בעלי חיים טובה כרוטינה, אך למעשה, מספיק להשתמש בזבל רק בפעם הראשונה, בעת ייסוד הערימה הראשונה.

הערימה הראשונה, קצת איטית, עד שמיגוון היצורים השונים 'מגלה' אותה, ומחליט להשתכן שם וגם לקרוןא לחברים. לאחר מכן, הערימות הבאות, היהיו בגדר רוטינה טבעית בגינה.

כיסוי הערימה ביוטה או ניילון או בד, ישמור עליה מהתיבשות, כמו שהיצורים שבפנים, אוהבים.

הרבה מילים אבל למעשה, הכל מאוד פשוט

נכנסים לזהה וזה הופך לאורח חיים רגיל, בלי הרבה התעסקות

אשתי, או אני, או אחד מהילדים, רואים שהפח הקטו שליד הכיור כבר מלא בקליפות ושאריות, לוקחים אותו, מרוקנים לפינה פנוייה של מתחם הערימה, מכסים בחומר יבש, אם יש.., ואם לא, מכסים בחומר ישן מהערימה הגדולה. לוקחים צינור, שוטפים את הדלי הקטן, מעל ערימה הקומפוסט ו..זהו

כשמחליטים שזהו, רותים קומפוסט - אז מפסיקים להוסיף חומר חדש. מטפלים בערימה כדי שתהיה הר חרוטי גבוה, עושים חור עמוק במרכז, כדי שיהיה לנו 'הר געש' ולותוכו מכוונים צינור שיטפטף באיטיות למשך לילה ארוך.
תוף יומיים, הערימה התתלחיל לבעור

באחריות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

זחלים על שיח הפיגם

הודעהעל ידי bmshlomo » 01 יוני 2008,14:04

בוקר טוב
אתמול בבוקר גיליתי כ 10 זחלים על שיח הפיגם שלי
1. מדוע על הפיגם שטעמו חזק?
2. מאיפוא נחתו פתאום?
3. אספתי שמתי בקערה עם מים לציפורים אך לא היתה היעינות כלל\ שפכתי הכל לשק הגזם שלי

אגב זחלים מאוד יפים ירוק בהיר עם פסים שחורים צהובים

עוד שאלה
יש לי שיח עגבניות תמר
יש שם כ 10 עגבניות בגודל המתאים אך כבר שבועיים נשארות ירוקות איך אפשר לזרז הבשלה?
תודה רבה
bmshlomo

Re: זחלים על שיח הפיגם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יוני 2008,14:04

אתמול בבוקר גיליתי כ 10 זחלים על שיח הפיגם שלי
1. מדוע על הפיגם שטעמו חזק?
2. מאיפוא נחתו פתאום?
3. אספתי שמתי בקערה עם מים לציפורים אך לא היתה היעינות כלל\ שפכתי הכל לשק הגזם שלי

אגב זחלים מאוד יפים ירוק בהיר עם פסים שחורים צהובים

עוד שאלה
יש לי שיח עגבניות תמר
יש שם כ 10 עגבניות בגודל המתאים אך כבר שבועיים נשארות ירוקות איך אפשר לזרז הבשלה?
תודה רבה

אוי ואבוי !!!
:(
חבל שלא שאלת קודם...

קרא את הכתבה שכתבתי על הפיגם...

http://www.gfn.co.il/index.asp?actionID ... leID=10064

אשוב עוד שעתיים.. "לבחון אותך"..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

פיגם

כתבה מעניינת מאוד ובאמת חבל מאוד
אני בעיקר שם את הפיגם בתה וזה מאוד טעים
יש עוד זחלים שאני אמור לא לגעת בהם או רק אלה...
פעם היו לי זחלים על הברוקולי....
bmshlomo

Re: פיגם

bmshlomo כתב:כתבה מעניינת מאוד ובאמת חבל מאוד
אני בעיקר שם את הפיגם בתה וזה מאוד טעים
יש עוד זחלים שאני אמור לא לגעת בהם או רק אלה...
פעם היו לי זחלים על הברוקולי....

מאחר וה'רוטנין' הוא חומר חזק מאוד, יש לצרוך אותו במינון נמוך, באופן 'פנימי', אם כמוסיף טעם לתה או להחמצת זיתים ושאר 'חמוצים'.
הטיפול הרפואי ע"י הרוטנין, כפי שכתבתי בכתבה, הוא בד"כ בשימוש חיצוני - מריחה על פרקים כואבים.

רק זחל זנב הסנונית, מסוגל להכיל את החומר הרעיל הזה בגופו

זחל 'זנב הסנונית' לא מחבב ברוקולי, אולי סלרי, במקרים מעטים. אם יש בגינה פיגם, כמובן שיעדיף אותו

כעת, אתה כבר יודע לזהות את המופע הססגוני שלו, של הזחל הזה. כל זחל אחר, הריהו מזיק

לפיגם שמות רבים

פיגם מצוי - עברית
פיג'ן - ערבית
שאדאב - תימנית
רוטה - אירופה
רודה - דרום אמריקה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

עגבניות תמר

תודה על הפיגם
מה עם העבניות
כמה זמן נשארות ירוקות הן בצד דרום
bmshlomo

Re: עגבניות תמר

bmshlomo כתב:תודה על הפיגם
מה עם העבניות
כמה זמן נשארות ירוקות הן בצד דרום

סבלנות

לא קוטפים עגבניות כשהן ירוקות !
אם נותנים להן להאדים על השולחן, מאבדים את כל ה'אפקט' של עגבניות טעימות מגידול עצמי

היו לאחרונה כמה ימים מעוננים

תן להם להתמלא בסוכרים ולהיות מתוקות ורק לאחר שהן יהו מלאות בכל טוב, הן יאדימו ואולי יפתיעו לגבי המושגים שלך על 'גודל מתאים'... כמה זה 'גודל מתאים'?! 200 גרם או חצי קילו.. כל עגבנייה ?!

כנראה שנתת להן תנאים טובים והן עוד לא הפסיקו לגדול

ובכל זאת.. טיפ :idea: הורד בהדרגה את מינון המים שאתה נותן להן

לאחר שיבשילו ותקטוף אותן, חזור למינון ההשקייה הרגיל

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

עגבניות

נכון מאוד!
גינת התבלינים שלי משופעת במים אפורים (לייט)
אני אפסיק עם זה ואפנה את המים לשיחים ועצים
bmshlomo

הודעהעל ידי tomas6565 » 03 יולי 2008,14:04

שאלה: למה מרטיבים את הקומפוסט ?

שאלה: האם גם צואת יונים יבשה תזרז תהליכים ?
tomas6565

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד